Millise soojusstandardi peaksin oma hoonetüübi jaoks valima?
Ukse soojapidavuse parim näitaja on soojusülekandetegur Ud, mis näitab, kui palju soojust läbi ukse 1 m2 „välja pääseb“ Mida madalam on Ud väärtus, seda paremini kaitseb materjal soojuskadude eest. Näiteks uks, mille Ud = 0,75 W/m2K, laseb välja kaks korda rohkem soojust kui uks, mille Ud = 1,4 W/m2K.
Tehnilised nõuded ustele olenevad hoone tüübist
Mõistlik reegel ukse soojusstandardi valikul on selle vastavusse viimine kogu hoone energiastandardiga. Parema soojapidavusega uks tagab suurema soojusmugavuse ja madalamad küttekulud.
Eluhooned
Sissepääs korterisse köetavast trepikojast
Kütmata ruumid
Siseuksed
Mõlemal pool ust on köetavad ruumid.
Martomi soovitused
ERIUKSED JA OPTIMAALNE STANDARD
Tavalise ja kõrge
energiastandardiga hooned
EL standardite järgi peaks alates 2017. aastast köetavatesse hoonetesse paigaldatud uste Ud-tegur olema alla 1,5 W/m2K. Uute hoonete puhul on see seadusest tulenev nõue. Renoveerimise korral on see soovituslik. Martom soovitab rakendada seda tegurit minimaalse tasemena ka nende korterite uste puhul, kuhu sisenetakse külmast või halvasti köetavast trepikojast.
Martomi soovitused
NORDIC, ARKTIC, PASSIVE
Energiatõhusad majad
Madala energiakuluga maja (LEH; Poola tähis NF40) on hoone, mille aastane küttevajadus on alla 70 kWh/(m2/aastas).
Martomi soovitused
PASSIVE, ARCTIC JA KLAASIDETA NORDIC MUDELID
Passiivmajad
Passiivmaja (Passive House-PH, Poola tähis NF15) on hoone, mille aastane energiavajadus ei ületa 15 kWh/(m2/aastas).
Martomi soovitused
PASSIVE
Kui uks paigaldatakse hoone viimistlemata avasse, jääb ukse läve ja aluspinna vahele tühimik, kuna selles etapis puudub soojusisolatsioon ja põranda tasanduskiht. Tekkivat soojus- ja niiskussilda on väga keeruline kõrvaldada. See võib tulevikus põhjustada mitmeid probleeme, nt läve külmumist, seenhallituse teket seinal ja põrandal, parketi lagunemist jne. Martom pakub kahte tüüpi lävepikendusi (nn alusraame), mis on sellele probleemile väga hea lahendus.
Tihedast XPS materjalist valmistatud süsteemi aluskiht. Profiil on kohandatud läve kujuga, mis tagab täieliku veekindluse. Väga atraktiivne toode, ette nähtud eelkõige ilma ülaaknata ja mõõduka kaaluga ustele.
Alusraam on valmistatud klinkrist (spetsiaalselt tugevdatud vahtpolüstüreen). See materjal talub väga suurt koormust ja sobib ideaalselt rasketele lisaakendega ustele. Profiil sobitatakse süstemaatiliselt lävega. Saadaval olevad kõrgused: 7, 10, 16, 20 cm (ainult 1,2 m plaatidena). Profiili ja läve õigeks ühendamiseks tuleb ühenduskohal kasutada spetsiaalset BOSTIK liimi.
Ukse soojusülekandetegur Ud määrab, mitu džauli [J] soojust väljub läbi ukse 1 m2 pinna 1 sekundi [s] jooksul, kui temperatuuride erinevus mõlemal pool ust on 1 kraad [K]. Oluline on võrrelda kogu ukse Ud tegureid, võttes arvesse mitte ainult kõige soojema elemendi ehk ukselehe näitajat, vaid ka raami ja läve.
SISSEMURDMISKINDLUSE KLASSID VASTAVALT EUROOPA STANDARDITELE
Kõnekeeles kasutatakse väljendit „vargakindel uks“. Praktikas pole sellist asja nagu vargakindel uks olemas, kuna kõiki uksi saab jõuga avada. Küsimus on selles, milliseid tööriistu on sissemurdmiseks vaja, kaua see aega võtab ja kui palju müra tekitab. Sissemurdmiskindluse klassid on määratletud Euroopa standardiga EN 1627:2012. Selle standardi kohaselt püüab kõrgelt kvalifitseeritud tehnik konkreetse tööriistakomplekti abil läbi murda eri tüüpi ustest. Kui uks peab antud tööriistakomplektiga toime pandud rünnakule vastu pikema aja jooksul, kui standardis määratud, võib selle märgistada vastava sissemurdmiskindluse klassiga RC. Standardi eeldused on toodud allolevas tabelis.
Ilma tööriistu kasutamata:
MINIMAALNE VASTUPIDAMISE AEG
katseteta
Sissemurdmiskatse järgmiste lihtsate tööriistadega:
MINIMAALNE VASTUPIDAMISE AEG
3 minutit
Sissemurdmiskatse järgmiste tööriistadega:
MINIMAALNE VASTUPIDAMISE AEG
5 minutit
Eespool nimetatud tööriistad ning lisaks:
MINIMAALNE VASTUPIDAMISE AEG
10 minutit
KOKKUVÕTE
Eeltoodust võib järeldada, et isegi RC1 ja RC2 klassi uksed on juhuslikule ja ettevalmistamata sissemurdjale oluliseks takistuseks. Enamik neist loobub pärast esimesi ebaõnnestunud jõuga ukse avamise katseid. RC3 ja RC4 klassi uksed on juhuslikele sissemurdjatele läbimatud, ent ka isegi kogenud ja väga hästi ettevalmistunud murdvarastele on need takistuseks, mis nõuab müra tekitavate tööriistade kasutamist. See on eriti tõhus korrusmajade korterite puhul, kus müra tõmbab kindlasti naabrite tähelepanu.
Elektrooniline kaitse koos turvafirmadelt teenuste ostmisega on muutumas üha levinumaks. Sissemurdmiskatse korral vallandub häire ja teavitatakse reageerimismeeskonda, kes saabub sündmuskohale lühikese aja jooksul. Sellises olukorras võib iga lisaminut, mille jooksul murdvargad peavad uksele jõudu rakendama, olla otsustava tähtsusega.
Ukse valikul tasub konsulteerida ka kindlustusandjaga. Paljud neist nõuavad maja või korteri sissemurdmise vastu kindlustamiseks vastava klassi sissemurdmiskindlaid turvaelemente ja paljud pakuvad olulisi allahindlusi.
MARTOM pakub RC2 ja RC3 klassi uksi.
Sissemurdmiskindluse klassid RC2, RC3 kehtivad täisuste korral, kuid isegi klaasitud uste puhul võimaldab muude turvaelementide nagu ROTO QB ribaluku, vastava klassi käepideme või sisu jms lisamine turvalisust oluliselt suurendada.
Inimese aju tajutava heli tugevus varieerub logaritmiliselt vastavalt detsibellide muutumisele. See tähendab, et helitugevuse muutus 6 dB võrra kahekordistab inimkõrva poolt kuuldava efekti. Teisisõnu suurendab helitugevuse suurenemine 20 dB võrra kuuldavat efekti 10 korda ja 40 dB võrra 100 korda.
Ukse heliisolatsiooni parandamine juba 1dB võrra vähendab oluliselt inimeste kuuldavat heli ja parandab oluliselt akustilist mugavust.
Pikaajaline müratase üle 35 dB on inimeste tervisele väga kahjulik. Sellise mürataseme tekitab näiteks vestlus või keskmise intensiivsusega liiklus. See väsitab närvisüsteemi, halvendab kõne arusaadavust, segab puhkamist ja tekitab stressi. See võib põhjustada närvilisust ja isegi agressiivsust. Pikemas perspektiivis võib see põhjustada tõsisemaid terviseprobleeme, näiteks südame-veresoonkonna haigusi.
Standardite kohaselt on lubatud müratase eluruumides, näiteks magamistubades või lastetubades, päevasel ajal keskmiselt 40 dB ja öösel 30 dB. Täielik akustiline mugavus saavutatakse ruumides, kus müratase ei ületa 20 dB.
Standardne MARTOMi uks tagab ligikaudu 30 dB summutuse. See on kõrge summutuse tase, mis on paljudes olukordades täiesti piisav. Kui välismüra on umbes 50-65 dB, vähendab tavaline MARTOM uks müra enam-vähem mugavale tasemele.
42 dB heliisolatsiooniga uksed vähendavad helitaset standardsete ustega võrreldes kuni neli korda. Need vähendavad müra mugavale tasemele 65-80 dB.
KAKS VÕI ISEGI KOLM ÜHES
MARTOMi helikindlatel ustel on alati kõrgendatud sissemurdmiskindlus ja mõnel juhul ka tulekindlus. Jaemüügivalik hõlmab 4 helikindlate uste standardit: RC2 42dB, RC2 42dB EI30, RC3 42dB, RC3 42dB EI30. Suuremate koguste korral on saadaval ka investeerimistoode RC4 42dB.
Eriti populaarne on uks RC3 42dB. Need uksed on varustatud ROTO QB lamelllukuga, mis tagab erakordse tiheduse, turvalisuse ja kasutusmugavuse. Need on eriti populaarsed klientide hulgas, kes elavad kortermajades ning hindavad rahu ja vaikust. Lisaks trepikojast eluruumidesse leviva müra vähendamisele kaitsevad helikindlad uksed ka elanike privaatsust.
Heli summutamine on keerukas. Muuhulgas on suur tähtsus akustilisel lainepikkusel. Seetõttu tuleks antud teavet lugeda keskmiseks ja ligikaudseks. Ebatavalise ja intensiivse müra vähendamiseks soovitame konsulteerida spetsialistiga, kes valib sobiva lahenduse.
Tuletõkkeuksed liigitatakse selle järgi, kui kaua need suudavad tule mõjule vastu pidada ja õhukindluse säilitada. Näiteks EI30 märgistusega uks püsib tulekindlana 30 minutit. Märgistus Sa, Sm tähendab, et ka suitsu vool läbi ukseühenduse on vähene ja inimestele ohutu 30 minuti jooksul. Mürgine suits on inimeste elule ja tervisele suurem oht kui tuli, sest just suits põhjustab surma enne, kui temperatuur tõuseb ohtlikule tasemele.
Ülemiste korruste ruumid võivad hoone tulekahju korral muutuda surmalõksuks. Näiteks tulekahju ja mürgise suitsu leviku viivitamine 30 minuti võrra võib paljudel juhtudel olla elu ja surma küsimus. Seetõttu on tuletõkkeuste kasutamine uutes elamu- ja kontorihoonetes seadusega nõutav.
Ühepereelamutes on sageli vaja tuletõkkeuksi kasutada näiteks vaheuksena katlaruumi ja garaaži vahel ning muudes olukordades, kus eeskirjad seda nõuavad. Kahjuks ignoreerivad investorid seda nõuet sageli. Sellel võivad tulekahju korral olla tõsised tagajärjed, sest see võimaldab kindlustusandjatel hüvitise väljamaksmisest keelduda.
Tuletõkkeuksi tasub paigaldada mitte ainult eeskirjade pärast. Eriti kehtib see katlaruumi või garaaži uste korral. Kui mõnes muus ruumis hoitakse kergestisüttivaid materjale või väärtuslikke esemeid (nt raamatute või maalide kogu), on mõttekas paigaldada ka sinna tuletõkkeuksed. Tule- ja suitsuuste kasutamine tööstushoonetes, avalikes hoonetes või korterelamutes on reguleeritud ehituseeskirjadega.
KOLMEKORDNE KAITSE
MARTOMi tuletõkkeuksed on alati kõrge sissemurdmiskindluse ja heliisolatsiooni klassiga. Jaemüügivalik hõlmab 2 tuletõkkeuste standardit: RC2 42dB EI30 SaSm ja RC3 42dB EI30 SaSm.
RC3 42dB EI30 SaSm uste müügis võib täheldada väga suurt kasvu. Neid valivad peamiselt kortermajades kõrgematel korrustel elavad nõudlikud kliendid.
Hea uks ei peaks olema mitte ainult atraktiivne, vaid ka funktsionaalne. Meie veebilehel olev juhend selgitab mõningaid põhiteemasid, mis on seotud sissemurdmiskindluse, soojusisolatsiooni, müra ja tulekaitsega. Nende probleemide mõistmine aitab teil valida mudeli, mis vastab teie konkreetsetele vajadustele.
Mõnikord pole soojusisolatsioon niivõrd oluline. Näiteks korterite puhul, kuhu on sissepääs köetavast trepikojast, või siseuste korral. Enamik korrusmajade elanikke ei pea investeerima väga madala soojusisolatsiooni väärtusega välisustesse. Hoopis teistsugune on olukord tavalise energiastandardiga ühepereelamute omanike ning veelgi enam energiatõhusate ja passiivmajade omanike jaoks.
Korteriuste puhul soovitame eriuksi ja Optimal standardit. Majauste puhul pakub MARTOM palju erinevaid valikuvõimalusi alates standardsetest ustest kuni passiivusteni. Meie uksed, isegi põhiversioonis, põhinevad hübriidtehnoloogial ja on täidetud suure isoleeriva sisuga, mis annab neile rahuldavad soojusisolatsiooni parameetrid.
Suurema sissemurdmiskindlusega uksed on eriti populaarsed kortermajade elanike hulgas. Uste vastupidavusklass on määratud Euroopa standarditega. See näitab, kui kaua kulub professionaalsel sissemurdjal aega konkreetse tööriistakomplekti abil uksest sissemurdmiseks. Mida kõrgem on vastupidavusklass, seda kauem talub uks järjest võimsamate tööriistade kasutamise korral rünnakut.
Soovitame oma klientidel osta RC2 või RC3 klassi uksi – selliseid uksi ei saa jõuga avada ilma palju müra tekitavaid tööriistu kasutamata. Sissemurdmiskindlate uste oluliseks elemendiks on spetsiaalsed lukud, sisud ja käepidemed.
Oluline on asjaolu, et investeeringu sissemurdmiskindlatesse ustesse saab osaliselt tagasi teenida, kuna kindlustusandjad pakuvad soodustusi klientidele, kes valivad vastava klassi turvaelementidega uksed.
Viimased parameetrid, mida tuleb arvesse võtta, on müra- ja tulekaitse. Meie pakutavad helikindlad uksed võimaldavad mugavalt elada kortermajades või korrusmajades, kus võib esineda naabrite tekitatud müra. Isegi standardne MARTOMi uks vähendab müra umbes 30 detsibelli võrra, võimaldades teil nautida kodus rahu ja vaikust. Lisaks on valikus uksi, mis suudavad vähendada müra kuni 42 detsibelli; see näitaja on kuni 4 korda tõhusam kui tavauste korral.
Tuletõkkeuksed võivad päästa elusid. See on eriti oluline kõrgematel korrustel elavate inimeste jaoks. Pakume kahte tüüpi tuletõkkeuksi, mis püsivad tulekindlad kuni 30 minutit. Hädaolukorras võib pool tundi olla ülioluline, seega tasuks kindlasti kaaluda seda tüüpi ukse ostmist.
Lõpetuseks tuletame meelde, et meie tootevalikusse kuuluvad uksed on sageli „neli ühes“ ost – taskukohase hinnaga saate nii soojapidavad kui ka sissemurdmis-, heli- ja tulekindlad tooted. Igaüks neist on saadaval laia värvi- ja mustrivalikuga ning neid saab soovi järgi kohandada.